Anis

כוכב האימון-קואוצינג של ANIS

סיבה ותוצאה | שאלה ותשובה

תאריך

ציור ראש מלא סימני שאלה
חשיבה פרדוקסלית הוא תחום שנחקר והתפתח בעת החדשה, במאה ה-20. הפילוסוף וילארד ואן אורמאן קוויין, מגדיר פרדוקס כמצב המתרחש כאשר שני דברים הנראים מנוגדים או בלתי מתיישבים זה עם זה הם למעשה נכונים בעת ובעונה אחת. המוח האנושי לא אוהב פרדוקסים, בלשון המעטה. יש לכך סיבה מובנת מאליה – הרבה יותר קל להתנהל במציאות שהיא ברורה, שיש בה שחור ולבן, נכון ולא נכון.

סיבה ותוצאה, כי החיים הם ככה, סיבה ותוצאה; שאלה, ותשובה שמניעה לפעולה.

מה הסיבה?….בתשובה, נמצאת התוצאה, זו שאני רוצה להשיג. כלומר שאם אני יודע את התשובה, פתרתי את "הבעיה". אם אני שואל את עצמי שאלה שקשורה לחיים שלי, אני מניע את עצמי לפעולה, מניע תהליך מחשבתי שמטרתו לספק תשובה לשאלה קיומית כלשהי, שבסופה של התשובה, נמצא הפתרון של התעלומה.

מי לא התחבט בחיים שלו עם השאלה "מה אני רוצה ללמוד? סיבה ותוצאה…איזה מקצוע מעניין אותי?….במה הייתי רוצה לעסוק כל החיים שלי, ליהנות ממנו ולהתפרנס?…איזה בן / בת זוג מתאים לי? סיבה ותוצאה…באיזה מקום כדאי למשפחה לקנות בית / דירה? שאלה ותשובה….ועוד שאלות מהותיות שהן צמתים במהלך חיינו.

אז רובנו חושבים שמצאנו מה אנו רוצים ללמוד או שהתגלגלנו לעיסוק שאנו עוסקים בו, אבל בגלל הנסיבות ולא בגלל הבחירה שלנו.

ואז עוברות השנים ואנחנו שואלים את עצמינו ומגלים….מה אני עושה במקצוע הזה, הדבר הזה הוא לא אני, זה לא מה שרציתי.

אז מה רצית לעשות בחיים שלך?….מה רצית להיות? לפעמים מישהו יצליח לענות לעצמו על השאלה ולעשות תפנית ולפעמים לשאלה לא יהיה מענה, אנחנו לא נצליח לרדת לנבכי נשמתינו ולגלות ולשים את האצבע על התשובה…הנה זה !!!!….מה הסיבה לכך? לפעמים, כדי לגעת בדבר האמיתי, יש צורך שנשאל את עצמינו שאלות שאנחנו לא יודעים לשאול, ובעיקר אנו שואלים את עצמינו את השאלות הלא נכונות. כשאנו שואלים את עצמינו שאלה לא נכונה, אנו מגלים דבר מסוים, אבל הוא לא העיקר, הוא לא מה שרצינו למצוא בו את התשובה….במקרה הטוב, זה על יד.

 

מהו ערך וסולם ערכים בחיינו?

 

רוצה להעמיק בנושא "ערכים", וסולם הערכים של בני האדם. ההגדרה של ערך, היא, אוסף התכונות; עקרונות הפעולה; היכולות האישיות, וכל מה שמגדיר את אישיותו והתנהגותו של האדם. { דוגמא לערכים: אהבה; התמדה; חמלה; חברות; דייקנות; אכפתיות; מקצוענות; פתיחות; הומור; בריאות; איזון; עזרה לזולת; צדק; חופש; כבוד; עצמאות; ועוד }.

אוסף הערכים של כל אדם, יעזרו לו בחייב להגשים מטרות בצמתים מרכזיים בחייו, כגון, הצלחה בלימודים; בחיי חברה עשירים; מציאת זוגיות; גידול וחינוך ילדיו ועוד.

סולם ערכים יש לכל אחד ואחת מאיתנו, אפילו שלפעמים אנו לא מודעים לו ולערכיו. מה הסיבה שקוראים לאוסף הערכים של האדם, "סולם"? בסולם יש הרבה שלבים, אבל תמיד יש שלב שהוא הכי עליון.

גם בערכים שלנו יש סדר, תמיד יש ערך שהוא גבה יותר מכל שאר הערכים- הוא הדבר שהכי חשוב לי בחיים, זה שבשביל קיומו, ומימושו, אני אהיה מוכן להקריב הרבה דברים אחרים בחיים שלי. מתחתיו יש עוד הרבה ערכים אחרים שלי, שגם הם חשובים וגם להם יש תפקיד, אבל הראשון הוא הכי חשוב עבורי….בגלל זה ראשון, בגלל זה סולם ערכים.

 

קיומו של ערך אצל כל בן אדם נמדד על פי רמת הגשמתו בחייו

 

 לדוגמא, אדם אומר ש"בריאות" הוא ערך מאד חשוב בחייו. בפועל, אותו אדם חורג ממשקל תקין; אוכל ג'אנק פוד; התפריט שלו מורכב מאחוז גדול של פחמימות; אינו עוסק בפעילות גופנית כלשהי; ועוד.

אז איך הערך הזה שמתקיים בחייו ברמה כל כך נמוכה, נחשב אצלו "ערך מוביל / גבה"? התשובה פשוטה, קיים במציאות פער גדול בין זה שהאדם רוצה לקיים את הערך "בריאות", לבין היכולת או הרצון האמיתי שלו לקיים את אותו הערך.

 

בהתחלה דברנו על לימודים או מה אני רוצה לעשות או לעסוק בחיים שלי כמקצוע?….אני מתלבט בין לימודי הנדסה ללימודי פסיכולוגיה???

איפה הנדסה ואיפה פסיכולוגיה, שני קצבות מנוגדות לחלוטין….אחד זה עבודה עם מכונות, הייטק, מחשבים וכו' והשני זו עבודה עם נבכי האדם ומורכבותו….בחירה ממש קשה. איך אני לעזאזל בוחר איזה מקצוע הוא זה שהכי מתאים לי ושאם אני עוסק בו, אני אהיה הכי מאושר??? התשובה נמצאת אצלי, אבל איך אני אגלה אותה???

 

תפקידו של המאמן-קואוצ'ר בתהליך האימון

 

כאן נכנס לתמונה הבן אדם שבסיוע שלו אני אוכל לגלות מה ללמוד או לעסוק בחיים שלי ויעשה אותי למאושר…האדם הזה הוא "המאמן האישי-הקואוצ'ר", זה שיודע לסייע לי בלשאול את עצמי את השאלות הנכונות, אלה שלא הצלחתי לשאול את עצמי.

לשם כך קיים תהליך האימון-קואוצ'ינג, כדי לסייע ולעזור לכל אחד ואחת לגלות מחדש את אוסף הערכים שמניעים את חייו, ויותר מכך, מה כל אחד חייב לעשות על מנת שיוכל לקיים את ערכיו ולהשיג את מטרותיו; אלו שיהפכו את חייו למאושרים יותר, ככל שערכיו יתקיימו ברמה גבהה יותר?

אז מתחיל איזה שהוא תהליך ברור (לאורך כעשרה מפגשים, שעורכים כחודשיים) שבו אני אשאל שאלות שקשורות לנושא שבשבילו הגעת לתהליך ואני יושב מול "המאמן האישי".

תפקידו של המאמן האישי הוא לדעת לשאול את השאלות הנכונות שיתניעו אצלך – המתאמן – תהליך של חיפוש ומתן תשובה לעצמך, לשאלה או השאלות, שבסוף, כלל התשובות יצביעו על התשובה האמיתית לשאלה, "מה לבוחר ללמוד, הנדסה או פסיכולוגיה?".

איך?….על פי סולם הערכים הזה שהזכרנו קודם, איזה ערכים יהיו הגבהים ביותר בסולם?

לגלות את הערכים שמהם אנחנו בנויים, הוא החוזק שלנו בחיים, כי בעזרתם אנחנו נוכל לעשות כל דבר שחשוב לנו ולקבל את ההחלטות הכי גורליות, בידיעה ברורה שזו הדרך הכי נכונה; מה הסיבה???…הסיבה היא שהכל שם, בערכים.

עוד
מאמרים

ציור ראש מלא סימני שאלה

סיבה ותוצאה | שאלה ותשובה

סיבה ותוצאה, כי החיים הם ככה, סיבה ותוצאה; שאלה, ותשובה שמניעה לפעולה. מה הסיבה?….בתשובה, נמצאת התוצאה, זו שאני רוצה להשיג. כלומר שאם אני יודע את

קרא עוד »